Aktuálně

Transplantace vlasů v INTER CLINIC: vlasy vydrží až do kremace

První transplantace vlasů byly v České republice provedeny přesně před 25 lety. Mezi prvními Čechy, kteří si nechali transplantaci vlasů provést, byl i Milan Dvořák, zakladatel kliniky vlasové a plastické chirurgie INTER CLINIC Praha-Radotín.

Proč si člověk nechá transplantovat vlasy? Co ho k tomu vede?

Odpověď je jednoduchá a složitá zároveň. Ta jednoduchá odpověď zní: protože nechce být plešatý. Složitá odpověď se pak zaobírá vnitřními důvody, proč člověk nechce být plešatý. Tady to může být různé. Někdo se cítí méněcenný, vadí mu posměch okolí, někdo si myslí, že bez vlasů nesežene ženskou, někdo si myslí, že mu pleš nesluší a tak dále. Rozhodně si ale stojím za tím, že transplantace vlasů může určitým způsobem vyléčit duši. Takových případů jsme na klinice měli nespočet. 

A u vás tomu bylo jak?

Já byl hlavně zvědavý. Měl jsem známého, který vlastnil vlasovou kliniku v Německu. Byl jsem už dost proplešlý a chtěl jsem na vlastní oči vidět, jak to funguje. Výsledek daleko předčil má očekávání, a tak jsem v Praze v roce 1993 založil vlasovou kliniku. S lékaři jsme pak navštívili mnoho světových klinik, abychom získali další know-how. Letos naše klinika oslavila 25 let, blížíme se k 10 000 transplantací a kromě toho, že jsme nejstarší a největší vlasovou klinikou v Česku, jsme jedinou klinikou, která na transplantované vlasy dává doživotní záruku. 

Na to jsem se chtěl zeptat. Vlasy máte super. Vypadají přirozeně, jsou husté. To opravdu takhle drží už 25 let?

Jistě. Vlasy budu mít až do kremace, to je jisté. Je tomu díky precizní a osvědčené metodě, kterou provádíme. Na trhu najdete i další metody, ty ale tak dobře nefungují, proto na ně žádnou záruku nedostanete a navíc ani nejsou levnější. Výsledky těchto metod pak často vídáme u nás na klinice, když klienti přichází na opravu. Mnoho z nich je dva roky po transplantaci, ale polovinu transplantovaných vlasů už nemají. 

Transplantace vlasů

Jaké metody se tedy dnes používají? 

V zásadě jsou dvě nejčastější metody: FUE a FUT, nazývaná často jako "stripová metoda" - tu používáme nejčastěji. Metoda FUT spočívá v odebrání pruhu kůže s vlasy na zátylku mezi ušima. Je tam hodně takzvaně "zbytečné" kůže s vlasy. Když se odebere a sešije plastickým stehem, nic tam nechybí a vzniklá tenká jizva se překryje vlasy. My však získáme hodně materiálu, tedy vlasových štěpů, které můžeme opatrně pod drobnohledem rozdělit na mikroštěpy. To je strašně důležitá fáze, protože s vlasy se musí zacházet velmi šetrně, aby se nepoškodily vlasové folikuly. Tady je základ úspěšné transplantace. Pečlivě připravené vlasové mikroštěpy se pak sází do předem připravených mikrodírek na holých místech na hlavě - typicky kouty, kolečko.  

A metoda FUE?  

U metody FUE se vlasy odebírají jednotlivě, což znamená, že vzniká zjizvené řešeto, navíc hrozí při odběru poškození vlasových folikulů. Takto poškozené, vsazené vlasové štěpy pak nevyrostou. Když k nám přijde takový klient, kterému spousta vlasů vůbec nevyrostla a vzadu má zjizvené řešeto, které nám často neumožňuje už nic odebrat a transplantaci opravit, je to k pláči. Když budete hledat moji jizvu, tak ji ve vlasech po těch letech nenajdete. 

Ale FUE metodu také nabízíte, je to pravda?

Ano. Klienti si ji žádají, takže ji nabízíme, provádíme, ale doživotní záruku na růst vlasových folikulů dát nemůžeme. Na FUE metodu ji nedostanete na žádné vlasové klinice.

Co si myslíte o robotickém odběru vlasových štěpů?

Robotický odběr vlasových folikulů má smysl v USA, kde stroj nahrazuje nesmírně drahou práci amerických lékařů. V českých poměrech robot postrádá jakýkoliv smysl, protože peníze za personál neušetří, naopak celý zákrok se prodraží až o 100 %, aniž by to mělo nějaký pozitivní vliv na výsledek. Navíc robot vlasy neumí transplantovat, jak se mylně uvádí v reklamách, ale jen odebírat. Vsadit je musí člověk - a tam se ukáže, jak ovládá řemeslo, jaké má zkušenosti.

Jaký je ideální kandidát na transplantaci vlasů? 

Muž po pětatřicítce. Transplantovali jsme vlasy i mladším mužům, ale po pětatřiceti letech života už dokážeme lépe odhadnout, jak se bude vyvíjet vlasová linie. Zájemce o transplantaci vlasů by neměl trpět například cukrovkou, neměl by mít poruchu srážlivosti krve. Transplantace se provádí v místním znecitlivění, takže pacienta nikterak nezatěžuje. 

A za jak dlouho se vlasy uchytí a rostou?

Přenesené vlasové štěpy se zahojí poměrně rychle, s růstem vlasů je ale třeba trpělivost. Výsledek je znát po čtyřech měsících až půl roce, ale stojí to za to.  

V jiném rozhovoru jste řekl, že byste z transplantovaných politiků mohl sestavit vládu a zaplnit půl sněmovny. Je to pravda?

Bylo to řečeno v nadsázce, ale pravdou je, že politiky počítáme na mnoho desítek. Taky bychom z klientů složili symfonický orchestr i s dirigentem, měli bychom slušný ansámbl zpěváků, herců a moderátorů. Ale já bych nechtěl, aby si lidé mysleli, že transplantace vlasů je výsadou VIP lidí. Vedle známých tváří, sportovců a bohatých podnikatelů jsou mezi našimi klienty úplně řadoví občané. Všichni zmínění mají jedno společné: už nechtějí být plešatí. 

Nejkratší cesta k vyřešení Vašeho vlasového problému je konzultace s odborníkem.

Domluvte si bezplatnou konzultaci ještě dnes.

Poslat dotaz

1000 znaků zbývá
Přidat soubory

Klinika plastické a vlasové chirurgie INTER CLINIC Praha - Radotín je jednou z nejstarších privátních klinik v Česku. Své služby poskytuje od roku 1993.

  • Na Výšince 3, Praha 5 - Radotín
  • 732 300 900
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Položit otázku
1000 znaků zbývá
Odesláním formuláře rovněž souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Přidat soubory
Položit otázku
1000 znaků zbývá
Přidat soubory